Dzień otwarty 2018

22 marca 2018r. odbył się dzień otwarty Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Jako Koło Naukowe Inżynierii Produkcji postanowiliśmy zaangażować się w promocję Wydziału poprzez organizację jednego z laboratoriów. W ramach prezentacji naszego kierunku i działalności Koła Naukowego Inżynierii Produkcji przeprowadziliśmy czterogodzinne warsztaty obejmujące tematykę modelowania CAD w chmurze w środowisku Onshape.


Realizowane przez nas ćwiczenia skupiały się wokół definiowania prostych szkiców, tworzenia brył za pomocą podstawowych operacji i składania wyrobów. Uczestnicy próbowali swoich sił w modelowaniu m.in. tłoka, butelki, łożyska czy tarczy hamulcowej.

Dla większości uczestników był to pierwszy kontakt z oprogramowaniem CAD, dlatego prezentacja ćwiczeń przebiegała powoli i z właściwym podejściem. Wraz z prowadzącym dane ćwiczenie, na sali przebywało dodatkowo kilkoro członków Koła IP, którzy dbali o to, aby każdy z zainteresowanych był na tym samym etapie pracy i w razie problemów udzielali pomocy.

Warsztaty miały na celu promocję Wydziału, naszego kierunku studiów i działalności Koła IP. Staraliśmy się zachęcić kandydatów na studia poprzez prezentację najnowocześniejszego programu do modelowania 3D. Uczestnicy zobaczyli możliwości środowiska OnShape nie tylko od strony tradycyjnego modelowania bryłowego, ale także ułatwień oferowanych przez program takich jak: wygodne zarządzanie projektem poprzez pracę w „teamie” on-line, czy modelowanie symultaniczne. Duże wrażenie zrobiło na uczestnikach ćwiczenie polegające na symultanicznym składaniu modelu reduktora LEGO. Kilka osób jednocześnie składało ten sam obiekt, na kilku komputerach, mając możliwość podglądu postępu prac w czasie rzeczywistym. A to wszystko odbywało się przy użyciu zwykłej przeglądarki!
W trakcie prezentacji ćwiczeń odpowiadaliśmy na pytania uczestników i „przemycaliśmy” nieco informacji na temat samych studiów i działalności w organizacji studenckiej.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze zrealizowanych warsztatów. Mimo początkowej słabej frekwencji szacujemy, że w warsztatach wzięło udział około czterdziestu osób. W pewnym momencie mieliśmy problem ze zmieszczeniem wszystkich w przeznaczonej dla nas sali. Taki stan rzeczy napawa nas optymizmem przed planowaną organizacją szkolenia z OnShape’a dla studentów Wydziału Mechanicznego, o którym informacje już wkrótce na naszej stronie.

Maciej Malik