Targi Kielce

W dniu 12.04 wraz z opiekunem Koła Inżynierii Produkcji i kilkoma studentami Automatyki i Robotyki pojechaliśmy na organizowane przez centrum kongresowo-wystawiennicze Targi Kielce wydarzenie. Tematem i tytułem trzydniowych, wyspecjalizowanych wydarzeń targowych było hasło „Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce”. Jak pokazują statystyki z ubiegłorocznej edycji (900 wystawców z całego Świata, 12tys. osób odwiedzających) wydarzenie to cieszy się ogromną popularnością przez co jego wartość merytoryczna rośnie z roku na rok. Przez wystawców i uczestników traktowane jest jako jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej podejmujących tematykę technik wytwarzania i obrabiarek przemysłowych.

Plan tegorocznych targów Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce

Podczas naszej wizyty, tj. trzeciego dnia targów, mieliśmy okazję obejrzeć wystawy firm zajmujących się wszelkimi możliwymi metodami obróbki. Widzieliśmy m.in. maszyny do gięcia blach, walcowania blach, cięcia blach wodą, wodą ze ścierniwem, metodą wodno-plazmową i laserem (zarówno małe wycinarki jak i centra obróbcze, które pozwalały na wycinanie arkusza blachy o powierzchni ok. 8m2). Pojawiły się również wszelkiego rodzaju obrabiarki konwencjonalne, wspomagane odczytem numerycznym i sterowane numerycznie takie jak frezarki, tokarki, dłutownice. Kolejną kategorią urządzeń były sterowane numerycznie spawarki automatycznie wykonujące kilka operacji z jednoczesną zmianą ustawienia przedmiotu obrabianego. Bardzo podobała nam się otwartość niektórych firm na różnego rodzaju krótkie pokazy. Podczas jednej z rozmów wykonaliśmy grawer (metodą laserową) naszego logo na próbce blachy aluminiowej.

Grawerowanie laserowe logo wykonywane na targach

Naszą największą uwagę przykuła część jednej z hal poświęcona metodom przyrostowym, a konkretnie drukowi 3D. Na stoiskach mieliśmy możliwość obejrzenia różnych drukarek podczas pracy, porównania jakości wydruków i możliwości poszczególnych modeli, a także obejrzenia wydruków wykonanych z nietypowych filamentów. Dzięki współpracy Politechniki Krakowskiej z jedną z firm mogliśmy zlecić wydruk modeli potrzebnych na zajęcia. Obecność i praca drukarek o gabarytach biurowo-warsztatowych nie była dla nas szczególną nowością, natomiast widok drukarek przemysłowych, wielkogabarytowych – już tak. Jedna z prezentowanych maszyn poradziła sobie nawet z wydrukiem prototypu fotela do samochodu rajdowego w skali 1:1. Dodatkową ciekawostką był fakt, że prezentowany model był dwukolorowy (wydruk przy użyciu więcej niż jednej dyszy) i wykonany został z popularnego, częściowo przeziernego materiału PET. Równie ciekawe było stanowisko firmy prezentującej drukarkę, której jedną z wielu możliwości jest drukowanie przy użyciu filamentów wzmacnianych włóknem węglowym. Wydrukowane przedmioty wykazywały zdecydowanie większą sztywność, twardość i wytrzymałość zmęczeniową. Prezentowana technika druku pozwala wykonywać funkcjonalne prototypy (np. dźwignię hamulca rowerowego) czy też odporne obudowy elektroniki (ster do bezzałogowego statku powietrznego). Zwiększona wytrzymałość i dokładność druku sprawia, że wykonane tą techniką wydruki nie odbiegają znacząco funkcjonalnością i wyglądem, od założonych produktów finalnych.
Wizyta w kieleckim centrum kongresowo – wystawienniczym i uczestnictwo w targach pozwoliła nam nabyć nowe doświadczenia związane z wytwarzaniem przedmiotów, sposobem działania obrabiarek i zastosowaniem rozwijanych przez nas zagadnień projektowania CAD. Szczególnie ciekawa była możliwość podpatrzenia pracy maszyn, które nie tak dawno modelowaliśmy w ramach projektu „Wirtualna Fabryka”. Wyjazd do Kielc był także doskonałą okazją do integracji.

Maciej Malik