Wirtualna fabryka – ETAP I

W ramach pierwszego projektu działalności sekcji Systemy CAD/CAM Koła naukowego IP podejmujemy się zamodelowania kilkunastu maszyn, które tworzyć będą park maszynowy naszej fabryki. Przedsięwzięcie wymaga stałej współpracy i konsultacji kilkunastu osób. Dotychczas używane przez nas programy tj. SOLIDWORKS i Catia są świetnymi środowiskami do wykonywania w/w zadań, natomiast korzystanie z nich w zespole wiąże się z koniecznością organizowania kilkugodzinnych spotkań. Jak łatwo się można domyślić powyższe rozwiązanie absorbuje studencki czas. W związku z tym postanowiliśmy przetestować nowe środowisko – OnShape.

„Onshape is the first and only full-cloud 3D CAD system that lets everyone on a design team work together using Any Web browser, phone or tablet”

Jak mówi sam producent na swojej stronie – Onshape jest pierwszym i jedynym systemem komputerowo wspomaganego projektowania (CAD), w którym praca odbywa się całkowicie w chmurze, dzięki czemu oprogramowanie nie wymaga od nas instalacji i nie zabiera cennej przestrzeni dyskowej. Środowisko możemy uruchomić na każdej komputerowej przeglądarce, na tablecie czy nawet smartfonie. Do uzyskania licencji studenckiej wystarczy rejestracja.

Obsługa programu jest podobna do tej znanej nam z SOLIDWORKS’a, chociaż występują pewne różnice, które odkrywamy w trakcie zapoznawania się z programem.
Po utworzeniu grupy projektowej w środowisku Onshape możemy wspólnie pracować nad modelami, wprowadzając na bieżąco poprawki skonsultowane z współpracownikami. Ogromną zaletą Onshape’a jest możliwość podglądania i śledzenia zmian „na żywo” podczas czyjejś pracy.

Wykonana operacja jest natychmiast widoczna zarówno w drzewku modelu jak i w samym modelu. Stwarza to możliwość równoległej pracy kilku osób nad jednym projektem, przy czym modelujący mogą znajdować się w różnych miejscach.

Zaletę tę najlepiej opisze przykład:
Jeden z modeli został wykonany przez dwóch współpracujących studentów – jeden z nich znajdował się w Portugalii na Erasmusie, a drugi w Krakowie. „Korzystaliśmy jedynie z Messengera” – mówi Patryk. „W jednym momencie pracowaliśmy nad różnymi częściami tego samego modelu. Mimo, że dzieliło nas przecież sporo kilometrów” – dodaje.
Cała grupa projektowa ma dostęp do listy modeli co bardzo dobrze obrazuje stopień zaawansowania prac nad projektem:

Zmiany w projekcie możemy śledzić na darmowej aplikacji mobilnej:
Na tym etapie prac skupiamy się na modelach bryłowych. Skomplikowana maszyna reprezentowana jest przez jedną bryłę odzwierciedlającą  jej wygląd i podstawowe komponenty. Na razie pomijamy zasadę działania maszyny i jej ruch. Takie modele wykonamy w późniejszym etapie projektu

Oto przykłady kilku maszyn i ich modeli wykonanych w ostatnim czasie przez nas: