Przejdź do treści

Czy każdy z nas jest geniuszem?

Na ostatnim spotkaniu członków koła (9 marca 2022) jednym z tematów był geniusz ludzkiego umysłu.

Pani Julita po przeczytaniu książki „1000 wynalazków, czyli historia ludzkiej pomysłowości” opisującej przykłady geniuszu ludzkiego umysłu postanowiła zagłębić się w niektóre pomysły.

Obalono powszechne postrzeganie geniuszu jako atrybutu osoby wysoko uzdolnionej intelektualnie, posiadającej wielką wiedzę w danej dziedzinie, przeprowadzającej wiele badań nad daną sferą.

W zamian za to geniusz przestawiono jako wykorzystanie natchnienia, przypadkowej inspiracji i dążenia do urzeczywistnienia własnego pomysłu. Padły pytania, czy jest jakaś recepta na stworzenie wynalazku? Czy osoby ograniczone o ubogiej wyobraźni i kreatywności mogą wpaść na rewolucyjny pomysł, który wpłynie na choć jedną dziedzinę życia?

Pani Julita udowodniła, że każdy przeciętny człowiek, każdy z nas może być geniuszem i w każdej z naszych głów może zrodzić się idea na innowację. Przedstawiła jak powstały rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie współczesnego życia.

W historii ludzkich innowacji nie brakuje ludzi, do których idee przylgnęły przypadkiem, jak na przykład pomysł na Frisbee, wymyślony podczas zabawy i dzięki nieznajomemu mężczyźnie lub idea chłopca na stworzenie wałka malarskiego w czasie obserwacji pracy drukarki, czy rozpowszechnienie sprężyny Slinky przez mężczyznę pracującego w marynarce wojennej.

Niektóre pomysły powstawały w postaci nieszczęśliwego zrządzenia losu, jak np. klocki Lego, czy elektryczna maszynka do golenia, albo w wyniku znalezienia się w odpowiednim miejscu we właściwym czasie i przypadkowego podsłuchania rozmowy, dzięki czemu teraz powszechnie używamy kodów kreskowych.

Inne pomysły, jak np. kuchenka mikrofalowa, nasunęły się ich twórcom podczas pełnego fascynacji obserwowania zjawisk przyrody, czy też obserwacji dzieci, dzięki czemu możemy cieszyć się lalkami Barbie.

O zasadności powiedzenia, że matką wynalazków jest potrzeba i wygoda świadczy historia walizki na kółkach.

W prezentacji znalazł się również przykład klasycznej chęci zdobycia większych dochodów z własnej działalności, dzięki czemu posługujemy się teraz wózkiem sklepowym. Nieporadność i popełnianie błędów także może być inspiracją do pomysłu na innowacyjny wynalazek, czego skutkiem będzie wielkie bogactwo, a przykładem jest historia stworzenia korektora biurowego. Pomysłem z głosu serca czyli miłości do… słodyczy była produkcja batonów Snickers, Mars i Milky Way.

Pani Julita podsumowała swoją wypowiedź słowami:

Każda najmniejsza rzecz może być inspiracją do nowego wynalazku. Każdy może być geniuszem jeśli uważnie obserwuje świat wokół siebie i myśli o zmianie go na lepsze. Nie wolno zamykać się na świat, trzeba mieć oczy i umysł szeroko otwarte w poszukiwaniu inspiracji.

Skip to content